23 Temmuz 2018 Pazartesi

Elektrik Bölümü

33508 defa okundu
 
Bölüm Başkanı : Öğr.Gör. Koray ÖZSOY  
e-mail : korayozsoy@sdu.edu.tr  
Telefon : 0.246.5112739/1413  
Fax : 0.246.511 27 44  
AKTS Koordinatörü : Öğr.Gör. Koray ÖZSOY  
e-mail : korayozsoy@sdu.edu.tr  
Telefon : 02465112739/1510  
Fax : 0.246.511 27 44  
Adres : Süleyman Demirel Üniversitesi Senirkent Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı 32600 Isparta / TÜRKİYE  
Genel Bilgi : Üniversite Giriş Sınavı’ndan yeterli puan alan veya sınavsız geçiş şartlarını sağlayan öğrenciler bölümün ön lisans programına başlamaya hak kazanırlar. Elektrik Programı; iki yıllık olup, elektrik teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren teknik bir programdır. Eğitim Türkçedir.  
Edinilen Ünvan : Elektrik Teknikeri  
Yeterlilik Düzeyi : Ön Lisans  
Kabul Koşulları : Lise diplomasına sahip olmak. Merkezi olarak yapılan üniversite yerleştirme sınavı ile yerleştirme.  
Önceki Öğrenmenin Tanınması İçin Özel Düzenlemeler(Yatay Geçiş,Dikey Geçiş v.s.) : The rules and regulations for recognition of formal prior learning are well defined. Transfer can be made among the institutions of which equivalency is recognized by Higher Education Council. The courses to be taken by these students are determined by the relevant department ,on the basis of courses they have completed in the programs from which they have graduated. Recognition of prior non-formal and in-formal learning is at the beginning stage in Turkish Higher Education Institutions. Suleyman University and hence of the Electricty Department is not an exception to this. However, exams of exemptiona re organised at the start of each year at the University for the courses of English Language and Computer Skills. The students who have completed the proficiencies for these courses on his/her own or through other means,and believe that they have achieved the learning outcomes specified are given the right to take the exemption exam. The students who achieve a passing grade from these exams are held exempt from the related course in the curriculum.  
Yeterlilik Zorunlulukları ve Yönetmeliğe Uygunluk : Ulusal yeterlilik sistemi üç Bolonya süreci seviyesini içerebilir (ya da orta seviye yeterlilikleri) (örneğin kısa süreç olan ilk süreç). Bu seviyeler üniversitelere belirlli yeterlilikleri yapılandırmayı ve yeterlilik vasıtasıyla ilerlemek üzere düzenlemeye izin verir. Türkiye’de yeterlilik zorunlulukları ve yönetmeliğe uygunluk YÖK tarafından belirlenir.  
Programın Hedefleri : Atatürk İlkeleri konusunda bilinçli ve İnkılâp Tarihi konusunda bilgili İyi derecede Türkçe kullanım becerisine sahip Mesleki alanda matematik becerilerini kullanabilen Mesleki alanda orta düzeyde İngilizce kullanım becerisine sahip Elektrik devrelerinin analiz ve çözümlemelerini yapabilen Teknik ve mesleki resim konusunda temel bilgilere sahip Temel elektronik devre elemanları ve analizi konularında bilgi sahibi olan Elektrik makinelerinin yapı, çalışma prensibi ve temel bağıntılarını bilen Elektrikli cihazların bakım, arıza ve ölçümlerini yapabilen Elektrik enerjisinin üretim, iletim, dağıtım ve koruma yöntemlerini bilen Elektrik devre tasarım yazılımlarını bilen ve bilgisayar destekli çizim yapabilen Elektrik makinelerinin bağlantı, ölçüm ve denetimlerini yapabilen Kontrol ve kumanda sistemleri ile Programlanabilir Denetleyicileri tanıyan ve kullanabilen Hidrolik ve pnömatik devre elemanlarını ve kontrol uygulamalarındaki yerini bilen Toplam kalite felsefesini benimsemiş ve ilgili kurumsal süreçlere destek verebilen Mesleği ile ilgili sağlık ve emniyet tedbirlerini gözeten teknik elemanların yetiştirilmesi hedeflenmektedir.  
Örneklerle Mezunların İş Profilleri : The graduates of the Pre-license programme in Computer Technology and Programming Department have opportunities of employment in a variety of state and private funded companies. The main state companies w ere they can work are computer and related departments of academic instutions as academic staff and governmental bodies and enterprises as technician.Computer Technology and Programming technicians holding Pre-License Degree play a key role in industries. Computer Technology and Programming technicians can work in Eelectric industry ,manufacturing, building installations ,technical assistance, and marketing and sales ,as technical or managerial personnel.  
Başka Çalışmalara Geçiş İmkanı : Elektrik dalında ön lisans diplomasını alan öğrenciler lisans programlarına dikey geçiş sınavı ile geçebilirler.  
Programın Amaçları : Endüstride kullanılan elektrikli makine, donanım ve sistemleri tanıyan, özelliklerini bilen, bakım ve onarımlarını yapabilen, mesleki bilgisini endüstriyel uygulamalarda kullanabilen, programlanabilir cihazları tanıyan ve programlayabilen mesleğini özümsemiş teknik elemanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.  
Sınav Ve Değerlendirme Kuralları : Genel kural olarak değerlendirme ders başına 1 vize (%40) ve 1 final sınavı (%60) üzerinden yapılmaktadır. Çeşitli dersler ilave ödev veya ara sınav talep edebilir.  
Mezuniyet Koşulları : Yasal süre içinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak ve bu derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.00 Genel Not Ortalaması (GNO) ile tamamlamak.  
Programın Türü(Tam zamanlı, Yarı zamanlı, Uzaktan Öğretim) : 1. Derse dayalı yöntem 2. Probleme dayalı yöntem 3. Modül esaslı yöntem 4. Tartışmaya dayalı yöntem 5. Atölye Uygulamaları 6. Proje çalışmaları 7. Laboratuar çalışmaları 8. Eğitim uygulamaları

 

 

1.Yarıyıl
Ders Kodu Ders Adı Ders Türü Kredi AKTS