15 Kasım 2018 Perşembe

Elektrik Programı

34025 defa okundu

PROGRAM ADI: Elektrik

PUAN TÜRÜ: Temel Yeterlilik Testi Puanı

STAJ TERCİHİ: Zorunlu

MEZUNİYET KOŞULLARI: Elektrik Önlisans Programında 120 AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF ve FD notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz

PROGRAM SORUMLUSU: Öğr.Gör. Yasemin BAYRAM GÖKÇE


PROGRAM HAKKINDA

Elektrik programı, doğrudan sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlikleri esas alan modüller, modern eğitim yaklaşımlarıyla hızlıca sunulmaya çalışan servis ve üretim sektörün gereksinim duyduğu nitelikte teknik eleman yetiştiren olan ön lisans programıdır.

PROGRAMIN AMACI

Elektrik programın amacı, endüstride kullanılan elektrikli makine, donanım ve sistemleri tanıyan, özelliklerini bilen, bakım ve onarımlarını yapabilen, mesleki bilgisini endüstriyel uygulamalarda kullanabilen, programlanabilir cihazları tanıyan ve programlayabilen mesleğini özümsemiş teknik elemanların yetiştirmektir. Programın dersleri bu amacı gerçekleştirmek üzere, gelişen teknolojiye uygunluğu ve piyasaya geçerliliğinin yanı sıra ön lisans eğitiminden lisans eğitimine geçişte uyumluluk göz önüne alınarak da hazırlanmıştır.  Uygulamalı çalışmaları gerçekleştirmek üzere ise elektrik laboratuvarı ve alanda staj olanakları sağlanmıştır.

İSTİHDAM OLANAKLARI

Elektrik programı mezunları, görmüş olduğu mesleki dersler doğrultusunda “Elektrik Teknikeri” unvanlı nitelikli elemanlar olarak aşağıdaki herhangi bir alanda çalışabilirler.

-       Kontrol sistemleri, PLC programlama ve her türlü tesisin kurulması

-       İşletmelerin sürekli çalışması

-       Elektrikli cihaz ve aletlerin kontrolü, bakımı ve tamiri

-       Enerji üretimi, iletimi ve dağıtımı

-       Teknik servisler, bakım-onarım birimleri

-       Elektrik-elektronik montaj ve demontaj işleri

-       Güvenlik sistemleri, üretim, montaj, bakım onarım işleri

DİKEY GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS BÖLÜMLERİ

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Enerji Yönetimi, Fizik, Fizik Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Elektrik-Elektronik, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Uzay Mühendisliği