19 Eylül 2018 Çarşamba

İnşaat Teknolojileri Bölümü

34941 defa okundu
 
Bölüm Başkanı : Doç.Dr. Metin DAVRAZ  
e-mail : metindavraz@sdu.edu.tr  
Telefon : 0.246.5112739-1319  
Fax : 0.246.5112744  
AKTS Koordinatörü : Doç.Dr. Metin DAVRAZ  
e-mail : metindavraz@sdu.edu.tr  
Telefon : 0.246.5112739-1319  
Fax : 0.246.5112744  
Adres : Süleyman Demirel Üniversitesi Senirkent Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknolojisi Programı Senirkent /Isparta  
Genel Bilgi : Üniversite Giriş Sınavından yeterli puan alan veya sınavsız geçiş şartlarını sağlayan öğrenciler bölümün ön lisans programına başlamaya hak kazanırlar. İnşaat Teknolojisi Programı; iki yıllık olup, inşaat ve yapı kavramları, teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren teknik bir programdır. Eğitim Türkçedir.  
Edinilen Ünvan : Eğitim planında yeralan bütün dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler "İnşaat Teknikeri” ünvanı ile ön lisans derecesini alırlar.  
Yeterlilik Düzeyi : Ön Lisans  
Kabul Koşulları : Lise Diploması Merkezi olarak yapılan üniversite yerleştirme sınavı ile yerleştirme.  
Önceki Öğrenmenin Tanınması İçin Özel Düzenlemeler(Yatay Geçiş,Dikey Geçiş v.s.) : The rules and regulations for recognition of formal prior learning are well defined. Transfer can be made among the institutions of which equivalency is recognized by Higher Education Council. The courses to be taken by these students are determined by the relevant department ,on the basis of courses they have completed in the programs from which they have graduated. Recognition of prior non-formal and in-formal learning is at the beginning stage in Turkish Higher Education Institutions. Suleyman University and hence of the Construction Department is not an exception to this. However, exams of exemptiona re organised at the start of each year at the University for the courses of English Language and Computer Skills. The students who have completed the proficiencies for these courses on his/her own or through other means,and believe that they have achieved the learning outcomes specified are given the right to take the exemption exam. The students who achieve a passing grade from these exams are held exempt from the related course in the curriculum.  
Yeterlilik Zorunlulukları ve Yönetmeliğe Uygunluk : Ulusal yeterlilik sistemi üç Bolonya süreci seviyesini içerebilir (ya da orta seviye yeterlilikleri) (örneğin kısa süreç olan ilk süreç). Bu seviyeler üniversitelere belirlli yeterlilikleri yapılandırmayı ve yeterlilik vasıtasıyla ilerlemek üzere düzenlemeye izin verir. Türkiye’de yeterlilik zorunlulukları ve yönetmeliğe uygunluk YÖK tarafından belirlenir.  
Programın Hedefleri : İnşaat bürolarında çizim yapabilme bilgilerine sahip, şantiyelerde ise inşaat yapım evrelerini kontrol edebilecek ve gerekli hesaplamaları yapabilecek, temel bilgi teknolojilerini iyi kullanabilecek, bilgisayarda çizim yapabilecek eleman yetiştirmektir.  
Örneklerle Mezunların İş Profilleri : The graduates of the Pre-license programme in Construction Department have opportunities of employment in a variety of state and private funded companies. The main state companies w ere they can work are computer and related departments of academic instutions as academic staff and governmental bodies and enterprises as technician.Construction technicians holding Pre-License Degree play a key role in industries.Construction technicians can work in building industry ,technical assistance, and marketing and sales ,as technical or managerial personnel.  
Başka Çalışmalara Geçiş İmkanı : İnşaat dalında ön lisans diplomasını alan öğrenciler lisans programlarına dikey geçiş sınavı ile geçebilirler.  
Programın Amaçları : Bu programın amacı, öğrencilerin inşaat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmaları, proje hazırlayabilmeleri ve maliyet hesabı yapabilmeleri için gerekli bilgilerin verilmesini hedefleyerek inşaat alanında pratiğe dayalı ara eleman olarak yetişmelerini sağlamaktır  
Sınav Ve Değerlendirme Kuralları : Genel kural olarak değerlendirme ders başına 1 vize (%40) ve 1 final sınavı (%60) üzerinden yapılmaktadır. Çeşitli dersler ilave ödev veya ara sınav talep edebilir.  
Mezuniyet Koşulları : Yasal süre içinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak ve bu derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.00 Genel Not Ortalaması (GNO) ile tamamlamak.  
Programın Türü(Tam zamanlı, Yarı zamanlı, Uzaktan Öğretim) : Tam Zamanlı  
 

 

Ders Planı-Akts Kredileri
Her Öğrenci için, öğrenci iş yükü Dönemlik 30 AKTS , Yıllık 60 AKTS Kredisi olmalıdır.
1. Yıl
Ders Kodu Ders Adı Ders Türü Kredi AKTS Print
MYO500
Kurum Stajı  
Zorunlu 0,00 0,00 Yazdır
        Top.Akts:0  

1.Yarıyıl
Ders Kodu Ders Adı Ders Türü Kredi AKTS
MAT125
Genel Matematik  
Zorunlu 2,00 3,00
INT101
Yapı Bilgisi  
Zorunlu 2,50 4,00
INT103
Malzeme Bilimi Ve Yapı Malzemesi  
Zorunlu 3,00 5,00
INT105