19 Eylül 2018 Çarşamba

Lojistik Bölümü

38912 defa okundu
 
Bölüm Başkanı : Öğr.Gör. Erdal EKE  
e-mail : erdaleke@sdu.edu.tr  
Telefon : 02465112739-1419  
Fax : 02465112744  
AKTS Koordinatörü : Öğr.Gör. Erdal EKE  
e-mail : erdaleke@sdu.edu.tr  
Telefon : 02465112739-1419  
Fax : 02465112744  
Adres : Süleyman Demirel Üniversitesi Senirkent Meslek Yüksekokulu Senirkent/Isparta  
Genel Bilgi : Üniversite Giriş Sınavından yeterli puan alan veya sınavsız geçiş şartlarını sağlayan öğrenciler bölümün ön lisans programına başlamaya hak kazanırlar. Lojistik Programı; iki yıllık olup, lojistiğin kavramları, teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren sosyal bir programdır. Eğitim Türkçedir.  
Edinilen Ünvan : Eğitim planında yeralan bütün dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler Lojistik Ara Elemanı ünvanı ile ön lisans derecesini alırlar.  
Yeterlilik Düzeyi : Ön Lisans  
Kabul Koşulları : Lise Diploması Merkezi olarak yapılan üniversite yerleştirme sınavı ile yerleştirme.  
Önceki Öğrenmenin Tanınması İçin Özel Düzenlemeler(Yatay Geçiş,Dikey Geçiş v.s.) : The rules and regulations for recognition of formal prior learning are well defined. Transfer can be made among the institutions of which equivalency is recognized by Higher Education Council. The courses to be taken by these students are determined by the relevant department ,on the basis of courses they have completed in the programs from which they have graduated. Recognition of prior non-formal and in-formal learning is at the beginning stage in Turkish Higher Education Institutions. Suleyman University and hence of the logistics. Department is not an exception to this. However, exams of exemptiona re organised at the start of each year at the University for the courses of English Language and Computer Skills. The students who have completed the proficiencies for these courses on his/her own or through other means,and believe that they have achieved the learning outcomes specified are given the right to take the exemption exam. The students who achieve a passing grade from these exams are held exempt from the related course in the curriculum.  
Yeterlilik Zorunlulukları ve Yönetmeliğe Uygunluk : Ulusal yeterlilik sistemi üç Bolonya süreci seviyesini içerebilir (ya da orta seviye yeterlilikleri) (örneğin kısa süreç olan ilk süreç). Bu seviyeler üniversitelere belirlli yeterlilikleri yapılandırmayı ve yeterlilik vasıtasıyla ilerlemek üzere düzenlemeye izin verir. Türkiye’de yeterlilik zorunlulukları ve yönetmeliğe uygunluk YÖK tarafından belirlenir.  
Programın Hedefleri : Üretim konusunda ve fabrika içi mamul-yarı mamul taşımasında temel bilgilere sahip, Stok kontrol ve taşımacılık alanındaki güncel yazılımları kullanabilen, Modern imalat teknolojilerinde bilgi sahibi olan, iş etüdü ve iş ölçümü yapabilen, uluslararası taşımacılık terimlerini, özelliklerini bilen, yazışmalarını yapabilen, temel bilgi teknolojilerini iyi kullanabilen teknik elemanlar yetiştirmektir.  
Örneklerle Mezunların İş Profilleri : The graduates of the Pre-license programme in Logistics Department have opportunities of employment in a variety of state and private funded companies. The main state companies w ere they can work are logistics and related departments of academic instutions as academic staff and governmental bodies and enterprises as technician.Logistics graduates holding Pre-License Degree play a key role in industries.  
Başka Çalışmalara Geçiş İmkanı : Lojistik dalında ön lisans diplomasını alan öğrenciler lisans programlarına dikey geçiş sınavı ile geçebilirler.  
Programın Amaçları : Bu programın amacı, Öğrencilere üretim sistemleri, fabrika içindeki imalat yöntemleri ve fabrika tasarımı ve insan ve malzeme taşımacılığı ile ilgili genel bilgiler vererek Ulusal ve Uluslar arası taşımacılıkta pratiğe dayalı ara eleman olarak yetişmelerini sağlamaktır.  
Sınav Ve Değerlendirme Kuralları : Genel kural olarak değerlendirme ders başına 1 vize (%40) ve 1 final sınavı (%60) üzerinden yapılmaktadır. Çeşitli dersler ilave ödev veya ara sınav talep edebilir.  
Mezuniyet Koşulları : Yasal süre içinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak ve bu derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.00 Genel Not Ortalaması (GNO) ile tamamlamak.  
Programın Türü(Tam zamanlı, Yarı zamanlı, Uzaktan Öğretim) : Tam Zamanlı  
 

 

Ders Planı-Akts Kredileri
Her Öğrenci için, öğrenci iş yükü Dönemlik 30 AKTS , Yıllık 60 AKTS Kredisi olmalıdır.

1.Yarıyıl
Ders Kodu Ders Adı Ders Türü Kredi AKTS
MUV105
Ticari Matematik  
Zorunlu 2,00 3,00
ISY103
Genel Hukuk Bilgisi  
Zorunlu 2,00 3,00
ISY107
Genel Muhasebe  
Zorunlu 3,50 4,00
PAZ103
Genel İşletme  
Zorunlu 3,00 3,00
LOJ101
Lojistik İlkeleri  
Zorunlu 3,00 3,00
LOJ103
Lojistik Yönetimi  
Zorunlu 3,00 3,00
LOJ105
Genel Ekonomi  
Zorunlu 3,00 3,00
ING101
Yabancı Dil I-A1  
Zorunlu 2,00 2,00
ATA160
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I  
Zorunlu 2,00 2,00
TUR170
Türk Dili I  
Zorunlu 2,00 2,00
        Top.Akts:28