23 Temmuz 2018 Pazartesi

Makine Resim ve Konstrüksiyon Bölümü

22486 defa okundu

 

 
Bölüm Başkanı : Öğr.Gör.Yunus Emre DELİKANLI  
e-mail : emredelikanlı@sdu.edu.tr  
Telefon : 0.246.511 27 39/1413  
Fax : 0.246.511 27 44  
AKTS Koordinatörü : Öğr.Gör.Yunus Emre DELİKANLI  
e-mail : emredelikanlı@sdu.edu.tr  
Telefon : 0.246.511 27 39/1512  
Fax : 0.246.511 27 44  
Adres : Süleyman Demirel Üniversitesi Senirkent Meslek Yüksekokulu Makine-Resim Konstrüksiyon Programı Isparta / TÜRKİYE  
Genel Bilgi : Üniversite Giriş Sınavından yeterli puan alan veya sınavsız geçiş şartlarını sağlayan öğrenciler bölümün ön lisans programına başlamaya hak kazanırlar. Makine-Resim Konstrüksiyon Programı; iki yıllık olup, makinecilik ve resim çizim kavramları, teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren teknik bir programdır. Eğitim Türkçedir.  
Edinilen Ünvan : Eğitim planında yeralan bütün dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler "Makine Resim Konstrüksiyon Teknikeri” ünvanı ile ön lisans derecesini alırlar  
Yeterlilik Düzeyi : Ön Lisans  
Kabul Koşulları : Lise diplomasına sahip olmak. Merkezi olarak yapılan üniversite yerleştirme sınavı ile yerleştirme.  
Önceki Öğrenmenin Tanınması İçin Özel Düzenlemeler(Yatay Geçiş,Dikey Geçiş v.s.) : The rules and regulations for recognition of formal prior learning are well defined. Transfer can be made among the institutions of which equivalency is recognized by Higher Education Council. The courses to be taken by these students are determined by the relevant department ,on the basis of courses they have completed in the programs from which they have graduated. Recognition of prior non-formal and in-formal learning is at the beginning stage in Turkish Higher Education Institutions. Suleyman University and hence of the Machine-Drawing Construction is not an exception to this. However, exams of exemptiona re organised at the start of each year at the University for the courses of English Language and Computer Skills. The students who have completed the proficiencies for these courses on his/her own or through other means,and believe that they have achieved the learning outcomes specified are given the right to take the exemption exam. The students who achieve a passing grade from these exams are held exempt from the related course in the curriculum.  
Yeterlilik Zorunlulukları ve Yönetmeliğe Uygunluk : Ulusal yeterlilik sistemi üç Bolonya süreci seviyesini içerebilir (ya da orta seviye yeterlilikleri) (örneğin kısa süreç olan ilk süreç). Bu seviyeler üniversitelere belirlli yeterlilikleri yapılandırmayı ve yeterlilik vasıtasıyla ilerlemek üzere düzenlemeye izin verir. Türkiye’de yeterlilik zorunlulukları ve yönetmeliğe uygunluk YÖK tarafından belirlenir.  
Programın Hedefleri : Atatürk İlkeleri konusunda bilinçli ve İnkılâp Tarihi konusunda bilgili, İyi derecede Türkçe konuşabilen, Mesleki alanda yeterli matematik bilgisine sahip, Mesleği ile ilgili orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip, Mühendislik bilimleri hakkında temel bilgi sahibi, İleri imalat yöntemleri konusunda bilgi sahibi, Alanı ile ilgili mekanik ölçümleri yapabilen, Temel mekanik bilgisine sahip, Temel malzeme bilgisine sahip, Makina projeleri çizebilecek düzeyde makina teknik resim bilgisine sahip, Bilgisayar destekli çizim yapabilen, Hidrolik ve pnömatik devre elemanlarını tanıyan ve kullanabilen, Mekanik sistemlerin kontrol ve kumanda elemanlarını tanıyan ve kullanabilen, Bilgisayar destekli tasarım yapabilen, İmalat işlemlerini tanıyan ve bunların bilgisayar destekli uygulamalarını bilen, Toplam kalite felsefesini benimsemiş ve ilgili kurumsal süreçlere destek verebilen, Mesleği ile ilgili işletme yönetimi ve iş güvenliği konularında bilgili, teknik elemanların yetiştirilmesi hedeflenmektedir.  
Örneklerle Mezunların İş Profilleri : The graduates of the Pre-license programme in Machine-Drawing Construction Department have opportunities of employment in a variety of state and private funded companies. The main state companies w ere they can work are computer and related departments of academic instutions as academic staff and governmental bodies and enterprises as technician.Machine-Drawing Construction technicians holding Pre-License Degree play a key role in industries. Machine-Drawing Construction technicians can work in macninery industry ,manufacturing, machine design and development ,technical assistance, and marketing and sales ,as technical or managerial personnel.  
Başka Çalışmalara Geçiş İmkanı : Makine-Resim Konstrüksiyon dalında ön lisans diplomasını alan öğrenciler lisans programlarına dikey geçiş sınavı ile geçebilirler.  
Programın Amaçları : Programın amacı, imalat sektörü ve endüstrinin nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere, makine resmi ve tasarımı alanında nitelikli ara eleman yetiştirmektir.  
Sınav Ve Değerlendirme Kuralları : Genel kural olarak değerlendirme ders başına 1 vize (%40) ve 1 final sınavı (%60) üzerinden yapılmaktadır. Çeşitli dersler ilave ödev veya ara sınav talep edebilir.  
Mezuniyet Koşulları : Yasal süre içinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak ve bu derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.00 Genel Not Ortalaması (GNO) ile tamamlamak.  
Programın Türü(Tam zamanlı, Yarı zamanlı, Uzaktan Öğretim) :