05 Haziran 2020 Cuma

Üniversitemizin İlk TÜBİTAK 1003 Projesi Başladı

11 Mart 2019 Pazartesi 10:00 tarihinde eklendi | 617 defa okundu

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin ilk Tübitak 1003 Projesi olan “118M091-Bina ve Sanayi Uygulamaları İçin Alternatif Isı Yalıtım Malzemelerinin Geliştirilmesi” başlıklı projeye start verildi. 

Proje yürütücüsü olan Senirkent Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerinden Prof. Dr. Metin DAVRAZ, projede binalar için; yanmaz özellikte, sağlığa zararlı olmayan, mevcut yalıtım malzemelerine göre düşük ısı iletim katsayısına sahip ve uygulanabilir malzemeler ile ayrıca sanayi için, yüksek sıcaklıklara dayanımlı ve düşük ısı iletim katsayılı malzemelerin geliştirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Senirkent Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet ÇABUK ve Öğr. Gör. Dr. Yunus Emre DELİKANLI, Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Murat KORU ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Ali Ekrem AKDAĞ’ın araştırmacı olarak yer aldığı projenin; ülkemizin enerji temininde dışa bağımlı olması ve ısı yalıtım malzemeleri hammaddelerinin önemli bir bölümünün yurtdışından temin edildiği dikkate alındığında, başarıyla tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Böylece,  %100 yerli ve milli, ayrıca ekonomik ve etkin ısı yalıtım malzemelerinin hem binalarımızın hem de sanayi tesislerimizin ısı yalıtımında kullanımı mümkün olabilecek, ülkemiz hammadde kaynakları daha etkin bir biçimde kullanılacak ve ülkemiz ekonomisine 5 milyar dolardan fazla katkı sağlanabilecek.